miercuri, 12 septembrie 2012

Metodologie suplinire 2012 - 2013

A aparut metodologia de organizare si desfasurare a concursurilor de ocupare a posturilor didactice/catedrelor care se vacanteaza pe parcursul anului scolar 2012-2013 in unitatile de invatamant preuniversitar de stat.
O puteti vedea de la link-ul urmator:

Metodologie suplinire 2012 - 2013


Subiecte si programe - titularizare si definitivat

7 comentarii:

  1. In baza art. 2, al. 1 din Metodologia de suplinire 2012-2013 pot fi repartizat pe posturi neocupate, in baza notei obtinute la concursul de suplinire din august 2011, avand in vedere ca acesta s-a sustinut in aceleasi conditii ca si concursul de titularizare din iulie 2011 (subiecte unice pe tara, comisii de evaluare din alte centre, supraveghere video a salii de concurs)? Mentionez ca in acest an nu m-am putut inscrie la concursul de titularizare.

    RăspundețiȘtergere
  2. Daca esti profesor de istorie,poti preda pe catedra de invatator la clasa pregatitoare, poti sa te titularizezila scoala unde predai

    RăspundețiȘtergere
  3. Subiectele vor fi la fel cu cele de la titularizare, adica doar metodica, sau vor fi si exercitii? Daca am terminat facultatea de matematica nu pot preda la grupa 0 ca necalificata sau la gradinita?

    RăspundețiȘtergere
  4. Bună ziua.am o întrebare pot să-mi completez norma didactică cu ore de specialitate la un liceu particular?Mulţumesc pt răspuns

    RăspundețiȘtergere
  5. Stie cineva modul concret in care se face repartizarea cadrelor didactice calificate, la care face referire art. 2, al.1 din Anexa la OMECTS nr. 5624/31.08.2012? Anul trecut art. 2 si art. 3, al. 1 din Instructiunea MECTS nr. 5/22.09.2011 mentionau clar ca posturile vacante se publicau la sediul ISJ/ISMB si se ocupau la nivelul ISJ/ISMB, in ordinea prevazuta in Metodologia privind miscarea personalului didactic.

    RăspundețiȘtergere
  6. Buna ziua,daca am terminat liceul pedagogic,specializarea instructor animator si in prezent sunt studenta anul II la pedagogia invatamantului primar si prescolar cum pot participa la concursul de suplinire,calificat sau necalificat?multumesc

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Pana termini facultatea, nu poti participa decat pentru suplinitori necalificati.

      Ștergere

Aici poti comenta articolul, poti cere informatii sau poti oferi chiar tu altora informatii utile...
Semnatura nu e obligatorie, dar va rog semnati-va.

Primeste postarile direct pe mail

Introdu adresa ta e-mail in casuta de mai jos: